Zawody i wydarzenia

V Klubowe Spinningowe Mistrzostwa Polski

I część

V Klubowe Spinningowe Mistrzostwa Polski przeszły do historii .

Od 28 do 30 sierpnia 123 zawodników reprezentujących 41 krajowych wędkarskich klubów spinningowych, toczyło sportową walkę nad obu brzegami rosnowskiego zalewu.

V Klubowe Spinningowe Mistrzostwa Polski.Trzeci sektor wyznaczony został na dolnym odcinku Parsęty pomiędzy Zieleniewem a mostem kolejowym w Kołobrzegu. Mistrzostwa odbywały się na żywej rybie”. Zawodnicy łowili w trzech codziennie zmieniających się grupach. Na każdym sektorze łowiło ryby 41 osób. Nad regulaminowym przebiegiem zawodów czuwało 52 sędziów kontrolnych, wyposażonych w jednakowe miarki do mierzenia długości złowionych ryb. Mielno przywitało zawodników miło i słonecznie a policyjny ośrodek wczasowy „Krokus”, będący baza logistyczną, przygotował się wzorowo na przyjęcie uczestników. Każdy wolny czas zawodnicy starali się spędzić nad morzem , jednak najliczniej odwiedzanym miejscem była przystań rybacka .Wielo porcyjne zamówienia różnych gatunków ryb nie były rzadkością. Program dnia był bardzo napięty. Pobudka o godzinie 4.30, następnie śniadanie i o godzinie 5.40 podstawiano trzy autokary. Zawodnicy mieli 10 minut na spakowanie sprzętu, pobranie suchego prowiantu i napojów. Punktualnie o 5.50 sędzia główny , Józef Jeziorski, dawał sygnał do odjazdu. W punktach startowych zawodnicy zjawiali się o godzinie siódmej, następnie odbywała się krótka odprawa, rozdanie kart startowych i o 7.30 podawano sygnał startu. Liczni obserwatorzy oraz sędziowie z niedowierzaniem obserwowali iście sprinterski start w wykonaniu tych, którzy mieli namierzone na treningu rybne miejscówki, bądź „zaciągnęli języka” u tutejszych wędkarzy. Najbardziej wytrwali pokonywali w pełnym wędkarskim rynsztunku, kilka kilometrów nadrzecznej zarośniętej i nierównej trasy. Sędziowie kontrolni rozstawienie nad brzegiem co 500 metrów, oczekiwali na pierwsze zgłoszenia złowionych ryb.Koszalińskim zawodnikom nie było łatwo. Byli obserwowani przez tych co nie znali terenu i po raz pierwszy mieli moczyć kije w naszych wodach. Pytania: "dokąd idziesz, na co łowisz i czy mogę iść z tobą" były na porządku dziennym. Tak jest na każdych zawodach. Bywa , że miejscowi dowcipnisie ciągnąc za sobą kilkunastu zawodników, po przejściu (przebiegnięciu) kilometrowego odcinka, nagle zawracają, obierając kierunek przeciwny.

28 sierpnia – piątek, pierwszy dzień mistrzostw

Sektor „A” - „Rosnowo – Lewy brzeg”(patrząc od Mostowa w kierunku Rosnowa)

Z zawodników „Jurmena” najwcześniej i bardzo efektownie zaczął łowić najmłodszy zawodnik mistrzostw, 16- letni Wojtek Jankowski .Do godziny 9.20 zaliczył 4 okonie o łącznej długość ponad 100 centymetrów. Sektor wygrał Leszek Gazda z Nadnoteckiego Klubu Sportowego łowiąc 14 ryb, w tym 66 centymetrowego szczupaka. Wojtek był drugi a trzecie miejsce zajął Sylwester Żurawski z „Elspin-Milex” Elbląg.Bogdan Pazio z „Jurmena I” uplasował się na 11 pozycji łowiąc 9 wzdręg. W tym dniu na sektorze złowiono 114 ryb, w tym 7 szczupaków. Siedmiu zawodników nie złowiło żadnej ryby.

Sektor „B” - „PARSĘTA”

Sektor wygrał łowiąc 4 ryby w tym 56 centymetrowa troć Cezary Zarembski z WKS nr 1 Gostynin. Drugie miejsce zajął Tomasz Kacprzak z WKS „Ziemia Piotrkowska” , na trzecim uplasował się Grzegorz Jankowski „Jurmen II” ( 5 ryb).Najwięcej - 6 ryb złowił Grzegorz Boguś z sianowskiej „Trotki” Łącznie przedstawiono do miary 67 ryb a 11 wędkarzy ryb nie złowiło

Sektor „C” - „Rosnowo – prawy brzeg”

Zwycięzca sektora Paweł Jeżyna z WKS „Azoty” Puławy złowił trzy ryby, w tym szczupaka o długości 56cm.Na drugim miejscu uplasował się Jerzy Gancarz z „Jurmena II” ( 4 ryby) a trzeci Zbigniew Wróbel z „Casusa II” Toruń złowił 10 ryb. Rekordzista – Marcin Szweryn z Piły miał 12 sztuk. Łącznie złowiono 109 ryb w tym 4 szczupaki i rekordowego okonia – 41 cm – Piotr Szatkowski ze „Spinnera” Szczecin. Jedenastu wędkarzy nie złowiło żadnej ryby.

Wieczorna biesiada wędkarska była forma podziękowania zawodników i organizatorów dla sponsorów mistrzostw. Przedstawianym sponsorom dedykowano piosenki ze specjalnie przygotowanej taśmy. Mistrzostwami zainteresowało się ponad 30 sponsorów. Bardzo, bardzo serdecznie im dziękujemy.

II część

29 sierpnia, sobota , dzień drugi

Sektor „A” - „ROSNOWO – BRZEG LEWY”

Fantastycznie zaczął Robert Dudziński z klubu „Warta Spin II” z Poznania łowiąc na mini zestaw 81 cm szczupaka. To wystarczyło by wygrać sektor. Tuż za nim uplasował się Bogdan Nowak z „Neptuna” Gdańsk, specjalista od krasnopoiórek. Złowił 25 sztuk tych pięknych rybek. Trzeci Alik Ratkiewicz z Jurmena mógł się pochwalić szczupakiem 59.4 cm. Robert Małysz z G-2 Fishing Team z Gorzowa przedstawił do miary 14 wzdręg. Na sektorze złowiono 136 ryb, w tym 4 szczupaki. Dziesięciu wędkarzy nie złowiło żadnej ryby.

Sektor „B" - „PARSĘTA”

Parsęta zawiodła. Obniżający się ciągle poziom wody, spowodował szybką ucieczkę ryb. Ostatecznie złowiono 38 ryb, tylko okonie. Sektor wygrał czterema okoniami Piotr Zdanowicz z „Potokowca” Świerzawa. Następne miejsca zajęli Witold Olszewski z klubu „Ziemia Piotrkowska” oraz Dariusz Kulesza z Podlaskiego Klubu Wędkarskiego z Białegostoku.21 zawodników nie złowiło żadnej ryby.

Sektor „C” - „ROSNOWO – PRAWY BRZEG”

Marcel Mendel z WKS „Nurt” Książ Wlkp. Złowił 4 ryby w tym 55 cm szczupaka i wygrał sektor. Tuż za nim uplasował się Tomasz Gruszecki z kostrzyńskiego „Sandacza” ( 8 ryb) i Grzegorz Jankowski – 15 wzdręg i okoni. Czwarty – Grzegorz Woźniczka ze „Spinrocka” Cigacice mógł pochwalić się 58 cm szczupakiem. Złowiono 102 ryby. Dziewięciu zawodników nie zaliczyło tury.

III część

30 sierpnia, niedziela, trzeci dzień mistrzostw

Sektor  „A” - Rosnowo – Lewy Brzeg”

Zwycięzca sektora Robert Szymański z WKS „Barakuda” ze Środy Wlkp. Złowił 56 cm szczupaka i dwa okonie, wyprzedzając Grzegorz Jankowskiego z „Jurmena” – 5 ryb i Radosława Kalickiego z Białegostoku – 8 ryb. Rekordzistą w sektorze został Marcin Szweryn z Piły – 15 ryb. Na sektorze złowiono102 ryby w tym 4 szczupaki. 8 zawodników nie złowiło ryb.

Sektor „B” – PARSĘTA”

Powtórzyła się historia z dnia poprzedniego.50% zawodników nie złowiło żadnej ryby. Łącznie do sędziowskich miar przedstawiono 32 ryby. Sektor wygrał Marek Gałązka z pruszkowskiego „Marlina” łowiąc 55 cm troć, wyprzedzając Erwina Kowalczyka ze „Spinera” – Ostrów Wlpk. – 6 ryb i Piotra Szatkowskiego ze Szczecina (szczupak – 47 cm).Alik Ratkiewicz z Jurmena złowił 3 okonie a Jurek Gancarz ratował się 1 pasiakiem.

Sektor „C” – ROSNOWO- BRZEG PRAWY

Zwycięzca sektora – Wojtek Jankowski, złowił 6 ryb, w tym szczupaka, którego zaciął w ostatnim kwadransie zawodów. Tuż za nim uplasował się Sławek Czajkowski z „Robinsona Teamu” – 12 ryb i Bogdan Antkowiak z „Nurtu” – 2 ryby w tym szczupak, 52 cm. Na sektorze złowiono 10 ryb, w tym 4 szczupaki. 8 wędkarzy tury nie zaliczyło.